Aktuální informace z parodontologie a dalších stomatologických oborů z domova i zahraničí
Zeptali jsme se lékařů, zda téma měsíce dubna – wellbeing – je něčím, co má své neotřesitelné místo, a pokud ne, kdo by se agendy měl chopit a proč. Mezi vyjádřeními najdete argumenty, z jakého důvodu je třeba se na různých úrovních wellbeingem zabývat, i příklady z praxe, kde je navzdory všem deklaracím stále opomíjen.
Další informace zveřejníme po jarním semináři.
Blíží se Velikonoce, jejichž významným symbolem jsou samozřejmě vejce. Názory odborníků na jejich prospěšnost se liší, často jsou dokonce protichůdné. Co o vlivu konzumace vajec na lidské zdraví říkají aktuální data z vědeckých studií?
Časný záchyt karcinomu pankreatu (CaP) je dnes jedinou šancí na léčitelnost tohoto onemocnění. Čeští výzkumníci proto vyvinuli lipidomický test ze vzorku krve a v současné době v tuzemsku probíhá studie, jejímž cílem je ověřit jeho schopnost rozlišit nemocné s CaP a jedince se zvýšeným rizikem CaP. Pacienty vhodné pro zařazení do studie můžete doporučit i vy.
V anglickojazyčných zemích je známé pořekadlo „an apple a day keeps doctor away“ (neboli „kdo jablko denně sní, k tomu doktor nechodí“). V současnosti však máme k dispozici poznatky, díky nimž bychom mohli úsloví s trochou nadsázky modifikovat: „kdo pomeranč denně sní, k psychiatrům nemusí“. Spojnici představuje bakterie přítomná ve střevním mikrobiomu, ovlivňující produkci serotoninu a dopaminu, jejíž množení citrusy stimulují.
V rámci březnového tématu měsíce, jímž jsou ženy v medicíně, jsme tentokrát připravili dva materiály, které se dotýkají prakticky všech skupin – lékařek, sester i pacientek. Zdravotnictví je totiž silně feminizovaný obor, kde ženy tvoří téměř 70 % profesionálů, přesto v něm podle dat Světové zdravotnické organizace (WHO) zastávají jen 25 % vedoucích pozic. Jakým překážkám čelí ty, které se chtějí plnohodnotně uplatnit jako lékařky, manažerky či vědkyně?
Zastoupení a podmínky žen v medicíně bývají nezřídka předmětem emocí. Není divu, jde vždy o individuální zkušenosti spjaté s překonáváním bariér, snahou o vyvažování rolí nebo s pocity nespravedlnosti. Udělejme si však nyní od nich odstup a nechme promluvit čísla v přehledné infografice. Naléhavost řešení vznikající situace v rámci českého zdravotnictví tak vystoupí mnohem plastičtěji...
Šípková Růženka sice spala 100 let, ale i průměrný člověk během svého života prospí asi čtvrtstoletí. Již v dobách starého Řecka se přitom učenci snažili zjistit, proč lidé musejí trávit spánkem tolik času, a vědecké snahy o jeho větší objasnění samozřejmě přetrvávají dodnes. Co jsme se tedy o spánku dozvěděli v poslední době nového?
Co se píše v řadě učebnic a co si opakovaně vyslechnou při svém studiu medici, nemusí být v praxi samozřejmostí. Alespoň pokud jde o posazení se lékaře k lůžku hospitalizovaného pacienta a navázání očního kontaktu. Právě pohled z očí do očí přitom přináší nemocným mnohé benefity, jak naznačuje nedávno publikovaná práce.
Marihuana je v současné době celosvětově nejčastěji užívanou (zpravidla) nelegální drogou; karcinomy hlavy a krku (HNC) zase aktuálně představují 6. nejčastější typ karcinomů. Na souvislosti mezi kouřením konopí a výskytem HNC se zaměřila rozsáhlá americká multicentrická kohortová studie.
Parodontologické dny – Špindlerův Mlýn 2025
25. - 26. dubna 2025
V prvních dvou aktuálních příspěvcích pro tento zpravodaj zavítáme do oblasti duševního zdraví.
Noční můry, které se objevují pravidelně, totiž mohou být mnohem více než jen nepříjemným zážitkem − představují
významný rizikový faktor pro rozvoj kognitivních poruch, respektive rozvoj demence...
Věděli jste, že imunitní systém může sabotovat genovou terapii?
Ta přitom představuje pro řadu pacientů s geneticky podmíněným onemocněním jedinou naději. Možnosti řešení,...
Dovolujeme si zaslat pozvánku na vzdělávací akci s názvem "MINST = minimálně invazivní nechirurgická terapie"
se zaměřením na ošetření furkací.
KDY: sobota 18.1.2025
KDE: hotel Vienna House Anděl, Praha 5 - Smíchov
Pro členy ADH ČR je po zadání kódu sleva 2500Kč buď na celý kurz, nebo na jeho teoretickou část. Stejné podmínky jsou i pro členy Parodontologické společnosti, pokud by měl někdo zájem, jen to pak do poznámky vyplní.
K platbě členského příspěvku do ČPS na rok 2025, ve výši 2 100 Kč, použijte následující odkaz:
https://form.simpleshop.cz/WrR4p/buy/
Pokud chcete doklad vystavit na firmu, je třeba vyplnit i nepovinná pole.
Po zaplacení Vám na uvedený e-mail přijde potvrzení, že platba byla provedena, které použijete jako doklad do účetnictví.
Rád bych vás jako ambasador za Českou republiku pozval jménem České parodontologické společnosti na výjimečnou akci, která se bude konat kousek za hranicemi - ve Vídni...